Po ia këndoj një këngë Stublinës

Nga Demir Krasniqi

Nëpër tela t’ violinës –
Po ia këndoj një këngë Stublinës !
Vendstrehimit të UÇK-së ,
Si dhe UÇPMB-së !

Refreni:
Prijë përpara UÇK ,
Bashkë me UÇPMB !
Jem Ushtria Çlirimtare –
Do t’ bëjmë luftën fitimtare !
N’ bazamente mbarëkombëtare –
Do t’ bashkojmë trojet shqiptare !
Do t’ luftojmë me besë unike –
Do t’ jetësojmë Shqipërinë Etnike !

Stublina – fshat Karadaku ,
Ka rritë trima – burra çarku !
Burra buke dhe konaku ,
Burra pushke dhe bajraku !…

N’ daç me laps për dituri ,
N’ daç me plumba për Liri !
N’ luftë Familja Sabedini –
Ishte bërë beden strehimi !

Mikpritëse me bukë e besë –
Për ushtarë t’ UÇPMB-së !
Ishte Kala e Qëndresës ,
E mikpritjes dhe e besës !

Gjilan, më 30.08.2017.

Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).