Plaçkitësit e PAN-it për dy vite mandat e zhvatën shtetin

“Opozita e tanishme me zhurmën që po e bën për Taksen” në të vërtetë po tenton të krijon zhurmë me qëllim të mbulimit të krimit të tyre. Korrupsion e krim, zhvatje, harxhime enorme, keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe shumë të zeza të tjera po tentojnë ti mbulojnë për të kaluarën e tyre të errët. Sa ishin në pushtet bënin krime ekonomike por siguronin paravan duke krijuar situata politike, tani në opozitë po tentojnë të krijojnë tema e probleme me të vetmin qëllim, vjetërsimi i krimeve të tyre’, thotë Hasan Preteni për “Kosova Sot Online”.

Njohësi i i së drejtës, legjislacionit kundër korrupsionit, Hasan Preteni, duke vlerësua raportin më të ri të Departamenti Amerikan i Shtetit për të drejtat e njeriut në botë në vitin 2019, pjesën për Kosovën, ku ky raport nxjerr si çështje kryesore mos funksionimin sistemit të drejtësisë dhe luftimin e korrupsionit në nivelin e lartë, thotë se kjo është pasqyra më reale dhe më besnike e keq qeverisjes që ka ndodhur në shtetin e Kosovës, gjatë dy viteve të kaluara të qeverisëse së PAN-it, grupim politik i cili pas zgjedhjeve të 6 tetorit të vitit të kaluar mbeti i tëri në opozitë. Pasi e kanë humbur pushtetin, dhe nuk mundë ta përdorin atë për të mbuluar aferat e korrupsionit dhe abuzimet me ligjin, për çka duhet të përgjigjen , po krijon situata të tensionuara politike, duke ngritur kinse çështje të mëdha për diskutim në parlament, vetëm që ta fshehin të vërtetën sikur kjo që u zbulua së fundi sipërfaqësisht nga raporti DASH-it, nga sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo.

“Zyrtarët nganjëherë përfshihen në praktika korruptive dhe mbesin të pandëshkuar. Mungesa e një mbikëqyrjeje efektive gjyqësore dhe sundimin e ligjit në përgjithësi i dobët, kontribuuan në këtë problem”, thuhet në raportin e DASH-it. Prandaj sipas Pretenit, tani të njëjtit pushtetar që sot janë në opozitë, po e përdorin parlamentin për të bërë politikë të zhurmshme, me qëllimin e vetëm që të shpërqendrohet vëmendja nga krimet e tyre dhe ti ikin drejtësisë.

“Opozita e tanishme me zhurmën që po e bën për “Taksen” në të vërtetë po tenton të krijon zhurmë me qëllim të mbulimit të krimit të tyre. Korrupsion e krim, zhvatje, harxhime enorme, keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe shumë të zeza të tjera po tentojnë ti mbulojnë për të kaluarën e tyre të errët. Sa ishin në pushtet bënin krime ekonomike por siguronin paravan duke krijuar situata politike, tani në opozitë po tentojnë të krijojnë tema e probleme me të vetmin qëllim, vjetërsimi i krimeve të tyre’, thotë Hasan Preteni për “Kosova Sot Online”.

Sidoqoftë, eksperti i kësaj fushe Hasan Preteni beson që kryeministri Kurti do ta mban përimtimin që e kishte dhënë, për të ushtruar kontroll dhe hartuar raporte për të gjitha ministrinë e drejtuara njerëz të PAN-it në mandatin e kaluar, dhe të njëjtat raporte, nëse zbulohen abuzime që implikojnë vepra penale di dorëzohen prokurorisë për ndjekje, sepse vetëm kështu fillon pastrimi i politikes dhe institucioneve nga rrjetet e kriminalizuara, për të cilat po flasin, në baza periodike, edhe raportet ndërkombëtare. “Kryeministri pati premtuar se të gjitha ministritë duhet të dalin dhe të shpjegojnë se në çfarë gjendje i kanë gjetur ministritë në momentin e pranimit të detyrave. Duhet të ketë një prerje, duhet të dihet për secilin dikaster se si kanë punuar ata. Nuk mjaftojnë vetëm raportet e PTK-së dhe RTK-së por të dalin të palarat e të gjitha institucioneve. Asnjë raport ndërkombëtar dhe vendor nuk na ka vlerësuar pozitivisht. Për keqardhje, uroj dhe shpresoj se qeverisja aktuale do të bënë diçka në këtë drejtim. Fillimi është i mbar”, thotë Preteni për “Kosova Sot Online”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).