Pjeshka, pema e shijshme që shëron dhe freskon

Pjeshkat vijnë nga Kina, ku për të parën herë janë kultivuar para 4.000 vitesh. Janë të pasura me vitamina, antioksidues dhe flavonoide.

ANTIOKSIDUES

Hulumtimet kanë treguar se pjeshkat janë burim i mirë i antioksiduesve. Vitamina C dhe E në trup veprojnë si antioksidues. Antioksiduesit gjenden edhe në lëvore, por edhe në brendinë e saj.

KONTROLLIMI I PESHËS

Pjeshkat mund të jenë një aleat për personat që dëshirojnë të humbin në peshë. Një pjeshkë e madhësisë mesatare posedon rreth 60 kalori. Kjo do të thotë se mund të hani dhjetë të tilla, aq sa përmban një drekë.

FIBRAT

Pjeshkat, sikurse edhe shumica e pemëve, përmbajnë shumë fibra. Fibrat ndihmojnë në tretje dhe parandalojnë kapsllëkun. Po ashtu pakësojnë kolesterolin dhe e mbrojnë zemrën.

ALERGJITË

Një mangësi e saj është se shumë njerëz janë alergjikë ndaj saj. Alergjia ndodh për shkakun e ndjeshmërisë në proteinën, e cila ndodh si në pjeshka po ashtu edhe në badem. Mund të manifestohet me probleme në organet e frymëmarrjes, simptoma orale apo probleme në tretje.

(Kosova Sot Online)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS