Pjepri, superushqim për lëkurën tuaj

Studimet kanë konstatuar se konsumimi i rregullt i pjeprit lëkurën e bën më të bukur dhe më të shëndetshme. Pjepri vitamina K dhe E që luajnë rol të rëndësishëm në mënyrë që lëkura juaj të jetë e butë dhe e shëndetshme, e pastër.

Pasi përmban shumë ujë, pjepri në mënyrë të dobishme e hidraton trupin. Vitaminat A e C kanë efekt mrekullibërës në lëkurë. Vitamina A, bashkë me atë C, nxitin rigjallërimin e lëkurës, indit lidhës dhe ofrojnë dukje të përtërirë.

Pjepri po ashtu ka efekt prej një antioksiduesi dhe ul nivelin e radikaleve të lira. Disa studime dëshmojnë se pjepri mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultravjollcë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).