Pjepri, përplot me vitamina dhe minerale

Ai është i pasur me vitamina e minerale dhe përmban një përqindje të lartë të vitaminave C, B,

Kur bëhet fjalë frutat verore dhe perimet, me siguri se shalqiri dhe pjeshkat së pari ju vinë në mendje, por ekziston edhe një tjetër perime e shijshme, sezoni i së cilës është tani dhe që patjetër duhet të gjendet në tryezën tuaj, përcjell “Zëri.info”

Bëhet fjalë për pjeprin.

Kjo perime i përket të njëjtës familje si shalqiri, kungulli dhe trangulli.

Ai është i pasur me vitamina dhe minerale dhe përmban një përqindje të lartë të vitaminave C, B, beta-karotenit, si dhe kalcium, kalium, magnez, fosfor, hekur dhe bakër.

Gjithashtu, një pjepër përmban tri herë më shumë kalium sesa një shalqi. Falë përqindjes së lartë të ujit, rreth 95 për qind, përqindjes së ulët të sheqerit dhe shijes së shkëlqyer dhe aromatike, kjo perime është tepër freskuese gjatë verës.

Uji nga pjepri stimulon veshkat, rregullon presionin e gjakut, kurse nivelet e larta të fibrave ndihmojnë tretjen. Beta-karoteni ndihmon në luftë kundër kancerit, kurse një hulumtim i fundit tregon se pjepri mund të përdoret në luftën kundër disa lloje të kancerit. Pjepri përdoret kundër gurëve në veshka, qetëson irritimet nga pickimi i insekteve, djegiet, sëmundjet e stomakut dhe zorrëve./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).