Pirja e tre filxhanëve me kafe, ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit 2

Të pini tre filxhan kafe në ditë ulë rrezikun e juaj për të zhvilluar diabetin e tipit 2, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit përfshinë në studim rreth 1.2 milionë njerëz, për të ardhur në këtë përfundim.

Hulumtimi u drejtua studiues në Institutin për Informacionin Shkencor mbi kafen, e cila u krijua në vitin 1990.

Sipas doktor Mattias Carlstrom, autori kryesor, zbuloi se eksitonte një lidhje për burrat dhe gratë, por efekti ishte pak më imadh tek gratë./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).