Pijet që pastrojnë mushkëritë

Kujdesi për mushkëritë do të thotë përkujdesje edhe për organet e tjera me anë të të cilave funksionojmë.

Janë disa ushqime që sipas ekspertëve ndikojnë në pastrimin e mushkërive, organe këto me të cilat marrim frymë.

Çaji i gjelbër

Një filxhan i ngrohtë me çaj të gjelbër ndikon në pastrimin e organizmit nga toksinat, si dhe ndihmon sistemin tretës të njeriut.

Lëngu i limonit

Limoni është i pasur me antioksidant, vitaminë c dhe acid folik. Të tria këto komponentë kanë një efekt të jashtëzakonshëm në pastrimin e mushkërive, përcjell “KosovaPress”.

Lëngu i ananasit

Shmangia e pijeve të gazuara është një ndihmë shtesë për mirëmbajtjen e mushkërive. Andaj lëngjet e frutave janë ato të cilat mundësojnë një pastrim gjeneral të tyre. I tillë është lëngu i ananasit. I pasur me antioksidantë rekomandohet të konsumohet gjatë drekës.

Lëngu i karotës

Karota është e pasur me vitaminat A, K, C dhe B dhe lëngu i saj rrit nivelin e alkalinës në gjak. Studimet kanë konfirmuar se disa karota në ditë ulin rrezikun e sëmundjeve të mushkërive.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një aleat kundër sëmundjeve të këqija, duke përfshirë edhe ato të mushkërive.

Janë disa ushqime që sipas ekspertëve ndikojnë në pastrimin e mushkërive, organe këto me të cilat marrim frymë./ZËRI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).