Fundamenti

Pije e pabesueshme! Trajton diabetin, astmën, kolesterolin dhe më e mira është se mund ta bëni vet

/ 2 minuta lexim

Në këtë artikull do t’ua prezantojmë bimën më të mahnitshme me origjinë afrikane, e që ndryshe njihet edhe si “gishti i damës”

Okra (bamja) kultivohet përgjatë regjioneve tropikale dhe me temperatura të nxehta, megjithëse bamjet e ngrira i gjejmë gjatë të gjithë vitit në supermarkete.

Bamja qëndron në majë të piramidës ushqimore si një super zarzavat.

Ajo ka shumë vlera ushqyese dhe përmban 30 kalori, 21 miligramë vitaminë C, 3 gramë fibra dietal, 7.6 gramë karbohidrate, 2 gramë proteina, 0.1 gramë yndyrë, 80 mikrogramë folat dhe 60 miligramë magnez.

Përmban shumë fibra dietike, vepron si një laksativ natyral, duke ndihmuar në tretje.

Këta përbërës e bëjnë okrën një hero të vlerave ushqyese kur është fjala për shëndetin tonë.

Hidromorava

Efektet e kësaj bime mund t’i fitoni qoftë nëse e konsumoni të zier, të fërguar etj.

Duke e paragjykuar në shije, ne shpesh kemi neglizhuar vetitë ushqyese të saj, transmeton Telegrafi.

Ja disa nga përfitimet shëndetësore që i sjell bamja:

  • Forcon imunitetin
  • Zvogëlon sasinë e glukozës që absorbohet nga ushqimi
  • Zvogëlon nivelet e kolesterolit
  • Parandalon sëmundjet në veshkë
  • Ndihmon me simptomat e astmës.

Për ta përgatitur pijen, fillimisht duhet t’i merrni katër bamje të freskëta me madhësi mesatare dhe t’ua prini majat.

I preni në mes dhe i vendosni në një gotë me ujë. Ato i lini ashtu gjatë tërë natës të zhytura në ujë, ndërsa të nesërmen i shtrydhni në një gotë të re me ujë të freskët.

/Telegrafi/