Pija që mban larg diabetin

Nëse jeni të fiksuar pas qumështit, do të keni një tjetër arsye për ta pirë gjithnjë e më shpesh. Por nëse nuk iu pëlqen do të bëni mirë të ndryshonit mendim.

Një studim amerikan i Universitetit të Harvard i publikuar në revistën shkenocre “American Journal of Clinical Nutrition”, tregon se qumështi është pija ideale kundër diabetit.

Në këtë linjë këshillohet që çdo ditë të pihen minimalisht dy gota qumësht, madje thuhet se në këtë mënyrë zvogëlohet edhe tendenca për tu shëndoshur. Ndër të tjera qumështi është i pasur edhe me proteina.

Po ashtu thuhet se zëvendësimi i shpeshtësisë së ngrënies së mishit me pirjen e qumështit, e redukton rrezikun për tu prekur na diabeti në masën 17%.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).