Phillips: Ideja për korrigjimin e kufijve është e dështuar, duhet normalizimi i marrëdhënieve

Drejtori në Programin në Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat në Institutin për Studimin e të Drejtave Njerëzore David Phillips ka thënë se Serbia, Rusia dhe Turqia janë kërcënuesit kryesore të sovranitetit të Kosovës, shkruan zeri.info.

Këto komente ai i bëri në Konferencën Ndërkombëtare ku u lansuar ‘Raporti mbi Kërcënimet dhe Sfidat ndaj Sovranitetit të Kosovës’.

“Serbia sidomos me prurjen e trenit me mbishkrime që Kosova është Serbi, Rusia dhe Turqia me agjendat otomane dhe eksportimin e islamizmit janë kërcënuesit kryesor të sovranitetit të Kosovës” tha Phillips.

Sipas tij, Kosova duhet të punojë me Serbinë për normalizim të marrëveshjeve dhe se ideja për korrigjim kufijsh është e dështuar./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).