Fundamenti

Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Të gjithë e dimë se konsumimi i duhanit është jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin dhe se është mjaft e vështirë të heqësh qafe këtë ves.

Edhe nëse keni sukses, efekti i nikotinës do të zgjasë me vite.

Megjithatë, ka ushqime që mund t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj.

Brokoli është i pasur me vitamina C dhe B5, dhe dihet se konsumimi i duhanit ul nivelet e vitaminës C në trup.

Ata do ta bëjnë procesin e heqjes qafe të nikotinës veçanërisht të lehtë.

Lulelakra, brokoli, lakra jeshile, panxhari, lakra, raketa dhe kohlrabi janë gjithashtu të dobishme.

Lëngu i portokallit është gjithashtu i pasur me vitaminë C.

Konsumimi i rregullt i portokallit do të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe do t’ju çlirojë nga ndjenjat e stresit.

Mobi Casa

Nikotina zbërthen kolagjenin, proteinën më të rëndësishme në trup, dhe vitamina C luan një rol jetik në formimin e tij.

Nikotina gjithashtu dëmton cilësinë e lëkurës.

Lëngu i karotës e pengon atë nga plakja dhe e lejon atë të rikuperohet.

Ai përmban vitamina A, C, K dhe B, të cilat janë provuar të jenë efektive në eliminimin e nikotinës.

Spinaqi është një nga perimet më të shëndetshme sepse përmban sasi të mëdha të acidit folik.

Ai mbron pankreasin nga efektet e dëmshme të shkaktuara nga nikotina. Konsumimi i spinaqit rekomandohet edhe për personat me tension të lartë sepse kaliumi e ul atë.

Kivi normalizon nivelet e vitaminave A, C dhe E. Redukton akumulimin e metabolitëve që shkaktojnë kancer.

Një avantazh tjetër i kivit është se ndihmon në pastrimin e mëlçisë.