Përzieni ujin dhe mjaltin, bronkiti hiqet si me dorë

Kremi shërues nga banania është preparat i shkëlqyeshëm natyral në shërimin kollës së mundimshme dhe bronkitit. Sidomos ka efekt te fëmijët, por edhe te të rriturit. Është e shijshme, e shëndetshme dhe shumë ushqyese. Ndikon mirë në lukth. Nëse fëmijën tuaj e mundon kolla dhe fyti, detyrimisht përgatiteni këtë ilaç magjik.

PËRBËRËSIT

2 banane të madhësisë mesatare, të pjekura mirë (më të mirat janë ato me njolla të zeza) 2 lugë sheqer ose mjaltë (nëse e përdorni mjaltin, përdoreni atëherë kut masa të jetë ftohur paksa, sepse mjalti e humb efektin e vet shërues në temperatura të larta) 400 ml ujë të vluar.

PËRGATITJA

Qëroni bananet, i shtypni me pirun, shtoni sheqerin dhe i përzieni. Derdhni ujin e vluar, mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 30 minuta. Nëse e përdorni mjaltin, shtojeni në fund, kur kjo masë të jetë ftohur.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).