Përvoja kundër shpejtësisë: Realizohen matjet zyrtare për duelin që Ilir Latifi e zhvillon kundër Rodrigo Nascimento

UFC Vegas 224 e rikthen në kafaz Ilir Latifin që do të përballet me Rodrigo Nascimento në kategorinë e peshave të rënda.

Ylli shqiptar ka shijuar dy fitore radhazi herë të parë që nga viti 2018, por ka luftuar vetëm dy herë gjatë dy viteve të fundit dhe tani është 40 vjeç. Nascimento është 10 vjet më i ri se ai, ndërsa futet në këtë duel pas një fitoreje me vendim të ndarë ndaj ish-peshave të rënda Tanner Boser.

Ilir Latifi (17-6) ishte një pretendent për një kohë të gjatë në peshën e lehtë derisa bëri një lëvizje të fundit në kategorinë e peshave të rënda në vitin 2020, ku tani është 2-1 me fitore radhazi. Ai nuk është i njëjti siç ishte në peshën e lehtë gjatë viteve të tij të para, por ka ende shumë për të treguar dhe po kërkon ta dëshmojë këtë të shtunën kundër Rodrigo Nascimento.

Rodrigo Nascimento (9-1) vjendhe e tij për të marrë fitoren. Ai ka edhe një avantazh tjetër të madh këtu kundrejt Latifit shumë më të vogël dhe shpreson se kjo do të ndihmojë fuqishëm për të marrë fitoren dhe serinë e tij të parë fituese brenda tetëkëndëshit.

Ilir Latifi edhe në moshën 40-vjeçare është i vështirë për këdo në kategorinë e peshave të rënda, veçanërisht për dikë aq të papërvojë sa Rodrigo Nascimento. Latifi ka atë sfond të nivelit të lartë të mundjes që mund ta mbajë këtë luftë në këmbë dhe ta ndihmojë të kontrollojë kundërshtarët e tij, siç ka bërë në të kaluarën.

Ai ia doli më lehtësi edhe ndaj Aleksei Oleinik, kështu që nëse lufta bie në tapet, ai është i përgatitur mirë në kapje. Nuk mund të harrojmë gjithashtu se Latifi ka ende forcë në duart e tij dhe mes kësaj dhe kontrolli i tij në kafaz mund të shënojë padyshim përmbysjen këtu këtë të shtunë.

Në matjet zyrtare, Latifi peshoi në 113 kilogramë, ndërsa Nascimento ishte në 119 kilogramë. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS