Përurohet ura në fshatin Sadovinë të Jerlive

Viti – Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor dhe përfaqësues së GLV “Vitia” ka bërë përurimin e urës në fshatin Sadovinë e Jerlive, konkretisht tek vendi i quajtur “Gilbush”.

Ndërtimi i kësaj ure është mirëpritur jo vetëm nga fermerët e fshatit Sadovinë e Jerlive por edhe nga ata të fshatit Sllatinë e Ulët pasi që në këtë pjesë shumë banorët të këtij fshati kanë tokat e tyre bujqësore.

Përndryshe ndërtimi i urës është financuar nga 80 % e mjeteve prej Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Republikës së Kosovës kurse 20% e mbetura janë financuar nga projekti Aftësitë për Punësim Rural ndërkaq implementimi i këtij projekti është bërë nga Grupi Lokal i Veprimit “Vitia”.

Pos ndërtimit të urës në vendin e quajtur “Gilbush” është bërë pastrimi dhe hapja e përroskës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).