Përse gjatë dimrit duhet konsumuar çaj të gjelbër?

Si kafeja, po ashtu edhe çaji, janë pije të preferuara gjatë dimrit. Derisa secila prej këtyre dy pijeve e kanë përparësinë e tyre, ekspertët theksojnë se çaji i gjelbër është zgjedhja më e mirë për dimër duke ofruar edhe disa arsye.

HUMBJA NË PESHË

Te një numër i madh i njerëzve gjatë dimrit vjen deri te grumbullimi i kilogramëve. Ditët e ftohta sjellin edhe konsumimin e ushqimit me kalori. Çaji i gjelbër është zgjidhja e duhur, pasi që pakëson oreksin dhe nxit punën e metabolizmit.

FORCIMI I IMUNITETIT

Studimet kanë vërtetuar se çaji i gjelbër posedon substanca kundër viruseve, të cilat parandalojnë shfaqjen e grimit dhe ftohjeve. LIRIMI NGA STRESI Kafeja për shumicën shihet si ritual i mëngjesit, që i kthjell. Por, sasia e kafeinës shkakton stres, kështu që çaji i gjelbër nuk përmban shumë kafeinë, duke ndikuar si qetësues.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).