Përparim Avdili, kryetar i Komisionit për Financa në Asamblenë e Cyrihu

“Në radhë të parë është sidomos vlerësim nga ana e grupit parlamentar dhe partisë time që më ka propozuar për këtë post, pasi që u lirua vendi, sepse një koleg i partisë e ka braktisur mandatin”, thotë Avdili për albinfo.ch

E Enjte, 24 Tetor 2019 – 15:30albinfo.ch
Nga dita e djeshme, 23 tetor 2019, Komisioni për Financa në Asamblenë e Qytetit të Cyrihut ka një kryetar të ri. Ai është Përparim Avdili, i zgjedhur në prill të vitit të kaluar në këtë asamble si kandidat i FDP-së (Partia Liberale e Zvicrës).

Në komisionin e përmendur, Avdili, si punonjës bankar me profesion, bën pjesë nga maji vitit 2018, thotë ai për albinfo.ch.

Të përkujtojmë: Përparim Avdili është prej kohësh aktiv në FDP, ndërsa prej më shumë se një viti, edhe kryetar i saj për qarkun 9 të Cyrihut.

Ai është shqiptari i parë që deri tash ka arritur të zgjidhet në Parlamentin e qytetit të Cyrihut.

“Në radhë të parë është sidomos vlerësim nga ana e grupit parlamentar dhe partisë time që më ka propozuar për këtë post pasi që u lirua vendi sepse një koleg i partisë e ka braktisur mandatin”, thotë Avdili për albinfo.ch. Ndërsa posti i kryetarit i takon FDP-së si parti deri në maj 2020, sqaron ai më tutje. “Meqë i kam bindur me punën time të deritanishme, ata ma kanë besuar mua këtë përgjegjësi”.

Avdili është me profesion punonjës banke, ndërsa në politikën e Cyrihut dhe më gjerë ka bërë emër si politikan konsekuent në bindjet e tij liberale.

I lindur në vitin 1987 në rrethin e Kumanovës, Maqedoni, Avdili nga mosha njëvjeçare jeton në Zvicër, gjegjësisht në Cyrih.

Përparim Avdili, kryetar i Komisionit për Financa në Asamblenë e Cyrihut

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).