Përfundi fronit

Poezi nga Mehmetali Rexhepi

të gjithë i përuleshin nën fronin e kadifenjtë
i bartej trupi kaba mbi koka njerëzish të errtë
një mjegull e mbështolli me helme e flakë
zbrazi turmën mijëra rrufe për qark
vartësit hodhën fronin
ngjitur bythës Perandorit
gjithkush ah e kah arratinë
shtegu shpinë mbi shpinë
mbi Perandorin froni kishte hipur
asnjëherë për të mos zbritur

Gjilan, mars 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).