Përfitimet e vërteta nga përdorimi i uthullës së mollës

Fatkeqësisht nuk është ilaçi i shumë sëmundjeve, dhe nuk bënë që të humbni peshë, ashtu siç keni menduar deri më tani.

1.Nëse e shtoni në perime uthullën e mollës, do ndihmojë në uljen e rrezikut ndaj sëmundjeve të zemrës.

2.Nëse e pini me gotë, nuk do ju ndihmojë në humbje të peshës, në fakt do ua irriton sistemin tretës..

3. Përdoreni uthullën e mollës në sallatë, jo si ushqim.

Kohëve të fundit është përfolur shumë për përfitimet shëndetësore të uthullës së mollës, dhe nëse e doni uthullën e mollës dhe e përdorni vetëm në perime dhe sallata, atëherë vazhdoni bëjeni atë. Uthulla e mollës përmban zero kalori dhe nuk paraqet ndonjë problem shëndetësor, vetëm tek ata me sëmundje diabetike.

Por, nëse jeni duke e përdorur uthullën e mollës vetëm sepse keni dëgjuar se mund të humbni peshë, apo edhe për probleme tjera shëndetësore, atëherë lajm i keq: jeni të pafat. Andaj, nëse nuk e pëlqeni uthullën e mollës, por jeni duke e pirë vetëm sa për të humbur peshë, duhet të ndaloni sepse nuk ka asnjë lloj ndikimi.

Nëse e përdorni në sallatë dhe perime, ajo po mundet të ndihmojë në zvogëlimin e sëmundjeve kronike, dhe të ulë kolesterolin.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).