Përfitimet e shumta shëndetësore nga fistekët

Frutat e fistekëve janë një rostiçeri super e shëndetshme. Njerëzit i njohin dhe hanë fistikë për më shumë se 7000 vjet.

Ju merr uria…

… dhe pyesni veten:

“Çfarë mund të ha tani?”

Ju i kushtoni vëmendje dietës dhe pamjes tuaj dhe mendoni:

“Çokollata është e pashëndetshme, ushqim i shpejtë gjithashtu, një sallatë shumë e mërzitshme dhe një vakt i plotë është shumë …”

Edhe çfarë?

Zgjidhja është e vogël dhe jeshile dhe quhet: fistikë

Frutat e fistekëve janë një rostiçeri super e shëndetshme. Njerëzit i njohin dhe hanë fistikë për më shumë se 7000 vjet.

Ato nuk janë, siç mund të mendoni, arra, por fruta.

Fistekët përmbajnë shumë mikro dhe makronutrientë të shëndetshëm. Profili i tyre është pothuajse ideal nëse doni të humbni peshë:

100 g fistikë kanë rreth 52g yndyrë, 12 g karbohidrate dhe 21 g proteina. Kjo e bën fistikën një nga ushqimet shumë të yndyrshme dhe të pasura me proteina.Ata ju ofrojnë energji të vlefshme dhe shumë minerale për ndërtimin e muskujve.

Por kjo nuk është e gjitha:

Fistekët mund të bëjnë shumë më tepër. Ato janë ndër ushqimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminës B6. Vitamina B6 është e rëndësishme për rregullimin e sheqerit në gjak dhe formimin e hemoglobinës.

Fistikët përmbajnë më shumë antioksidantë të rëndësishëm sesa shumica e frutave dhe farave tjera.

Vetëm një kujtesë e shpejtë:

Antioksidantët mbrojnë nga dëmtimi i qelizave dhe luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin tuaj të përgjithshëm, veçanërisht në luftën dhe mbrojtjen nga kanceri.

Në krahasim me shumicën e frutave, fistikët përmbajnë sasinë më të lartë të luteinës dhe zeaxanthin. Këto janë dy antioksidantë që janë veçanërisht të rëndësishëm për shëndetin e syve tuaj.

Dy nga antioksidantët më të zakonshëm në fistikë janë të ashtuquajturat polifenol dhe tokoferol. Ata mund t’ju mbrojnë nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës

Shumica e antioksidantëve në fëstëk janë shumë të domosdoshëm për trupin tonë.

Në krahasim me frutat e tjera, fistëkët përmbajnë më pak kalori dhe proteina më të vlefshme.

Edhe pse fistikët kanë një densitet të lartë energjie, ato janë një nga ushqimet më të mira për humbjen e peshës.

Falë proteinave dhe përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave, fistikët mbushin dhe mbajnë shumë mirë.

Një studim interesant:

Pjesëmarrësit që konsumuan 20% të kalorive të tyre në formën e fistikëve, humbën 1.5 cm më shumë në bark sesa pjesëmarrësit e tjerë në studim të cilët nuk hanin fistikë.

Kjo mund të jetë për shkak se yndyra (jo antioksidantët) nga fistekët nuk është 100% e zhytur nga stomaku. Kjo kursen kalori dhe për këtë arsye është shumë e dobishme për humbjen e peshës.

Një aluzion i vogël:

Ju duhet të blini fistikë të granatuar. Levozhga e tyre kërkon kohë dhe ju mban të zënë. Ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje ushqimit tuaj dhe që kursen deri në 41% kalori, sipas një studimi.

Fistekët nuk janë vetëm të shijshme dhe ju ndihmojnë të humbni peshë, ato gjithashtu kanë një ndikim gjithëpërfshirës, ëpozitiv në shëndetin tuaj, siç janë:

Permisimi i shëndetit të zorrëve

Ulja e kolesterolit dhe përmirëson presionin e gjakut (dhe kështu ulet rreziku i sulmit në zemër)

Shumica e frutave janë të shëndetshme.

Por duket se fistikët ulin presionin e gjakut më mirë se çdo frut tjetër.

Megjithëse fistikët janë shumë të yndyrshëm (80% e kalorive në fistikë vijnë nga yndyra), kjo yndyrë nuk ka asnjë ndikim negativ në trup ose kolesterol në trup, pavarësisht sa ju hani.

Përkundrazi, e kundërta!

Në një studim 4-javor, pjesëmarrësit me kolesterol të lartë konsumuan 10% të kalorive të tyre në formën e fistikëve. Niveli i kolesterolit të pjesëmarrësve ra me 9% (11).

Megjithëse përqindja e karbohidrateve në fistikë nuk është e vogël në rreth 12 g, fistika ka një indeks të ulët glicemik.

Kjo do të thotë se ndikimi i tyre në nivelin e sheqerit në gjak është i ulët dhe kjo është e mirë për diabetikët dhe për të gjithë ata që i kushtojnë vëmendje peshës së tyre.

Fistekët kanë shije të shijshme, rafinojnë shumë pjata dhe kanë shumë veti pozitive.

Kjo e bën fistikën një nga ushqimet më të mira dhe ushqimin më të mirë ideal në çdo dietë.

Lajmi i mirë është:

Ka shumë super ushqime të tilla jashtëzakonisht të vlefshme, si fistikë.

Studiuesit kanë vlerësuar mbi 300 studime.

Rezultati është një listë e 111 ushqimeve që me të vërtetë e meritojnë emrin Supeushqime.

Ne ishim të befasuar.

Shumë ushqime që industria ushqimore na i shet si ushqime të mira nuk janë me të vërtetë super-ushqime.

Ky nuk është një pohim i thjeshtë, por i vërtetuar shkencërisht.

Nëse dëshironi të hani shëndetshëm dhe t’i kushtoni vëmendje pamjet tuaj, atëherë hani këto 111 nga ushqimet më të mira në botë (të shijshme, të shëndetshme dhe të vërtetuara shkencërisht)./ZERI/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).