Përfitimet e shumta shëndetësore nga bima e Aloe Verës

Aloe Vera është e njohur gjerësisht për vetitë në shëndetin tonë fizik, por edhe mendor. Pavarësisht nëse jeni duke luftuar me probleme të tretjes ose me kontrollin e glukozës, ja një vështrim në disa nga përfitimet e supozuara shëruese të bimës popullore.

Gjethet e një bime aloe vera janë të mbushura me një xhel të butë dhe të pastër që është vlerësuar për efektin e tij hidratues dhe përfitimet e tjera medicinale. Ja një vështrim në disa nga kërkimet shkencore mbi aloe vera dhe disa perspektiva rreth gjashtë nga përfitimet e saj të mbrojtura shëndetësore.

1. Pluhuri i xhelit të Aloe Verës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Hipertensioni, ose presioni i lartë i gjakut, është një “vrasës i heshtur”. Edhe pse disa njerëz nuk shfaqin asnjë shenjë apo simptomë të gjendjes, presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë ngadalë enët e gjakut, duke i vënë ato në rrezik për një goditje, sulm në zemër dhe komplikime të tjera.

2. Aloe Vera mund të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak

Humbja e peshës, një dietë e shëndetshme dhe aktiviteti fizik ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit dhe përmirësimin e sheqerit në gjak. Por, ka gjithashtu prova që sugjerojnë përfitimin e mundshëm të aloe verës në kontrollin e glicemisë, siç raportohet në një përmbledhje sistematike në Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics.

3. Aloe Vera mund të përmirësojë shëndetin e dhëmbëve

Aloe vera mund të jetë një shtesë e papritur e dobishme për regjimin tuaj të shëndetit oral, falë vetive të saj të mundshme kundër pllakës dhe kundër gingivitit.

4. Aloe Vera mund të stimulojë prodhimin e kolagjenit dhe të luftojë plakjen e lëkurës

Aloe vera është përdorur si një përbërës në produktet e kujdesit të lëkurës nga hidratuesit deri te maskat e fytyrës – dhe për arsye të mirë. Kjo mund t’i atribuohet vetive hidratuese dhe anti-plakje të xhelit.

5. Xheli i Aloe Verës është i popullarizuar për qetësimin e inflamacionit të djegieve nga dielli

Ky është padyshim një nga përfitimet më të njohura të aloe verës: Pas një djegieje të keqe nga dielli, me siguri keni shkumëzuar xhelin e bimës mbi lëkurën tuaj për lehtësim.

6. Xheli i Aloe Verës është një antidot natyral për irritimin e lëkurës

Aloe vera nuk ka potencialin për të ndihmuar vetëm puçrrat – ajo mund të përmirësojë edhe gjendje të tjera të lëkurës. “Efektet anti-inflamatore të xhelit të aloe verës janë treguar gjithashtu të dobishme në trajtimin e psoriazës dhe ekzemës,” thotë Dr. Haughton.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS