Përfaqësuesit nga Lugina, në punimet e Kuvendit të Rijasetit, në Sanxhak

Në Novi Pazar, të Sanxhakut, u zhvillua seanca e rregullt e Kuvendit të Rijasetit, në të cilën morën pjesë përfaqësuesit e tri Meshiateve, nga Sanxhaku, Lugina e Serbia.

Në këtë Kuvend, i cili kishte karakter zgjedhor, në prag të ndërrimit të vitit, kaloi në frymën solemne, të udhëhequr nga Reisi dr.Senad ef. Nasufoviq, u dha një raport i punës si dhe u miratua një Vendim lidhur me kushtet e rregullat e pranimit të punëtorëve në këtë institucion të larët fetar në Serbi.

Në këtë takim, gjithashtu, merrte pjesë edhe Mustafë Jusufspahiq, nga Beogradi dhe përfaqësuesit e Meshiateve nga Sanxhaku. Lugina e Preshevës dhe Serbia.
Pjesa e dytë e punimeve të Kuvendit, që kishte karakter zgjedhor, u udhëhoq nga Reisi dr. Senad ef. Nasufoviq, dhe zëvendëskryetari i Kuvendit prof, Granit Kamberi, i cili njëherit është edhe kryetar i KBI-se për Preshevë. Seanca edhe pse kishte karakter zgjedhor, i cili u plotësua nga anëtarë të rinj nga tre Meshiatet, kaloi në një atmosferë pune dhe hareje me shpresë se në vitin e ardhëm këtë institucion të lartë fetar do ta presin rezultate më të mëdha.

Vlen të ceket se Rijaseti i Bashkësisë Islame në Serbi, përbëhet nga 15 delegatë prej tri Meshiateve: të Serbisë, Sanxhakut dhe Luginës së Preshevës, ndërsa kryesia e ngushtë e Rijasetit përbëhet nga 15 anëtarë, nga çdo Meshiat nga 5 anëtarë të kryesisë, me kryetarin Reisin Senad ef. Nasufoviq dhe zëvendës Reisin Myftiun Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe kryetar i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), njofton jetapress.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).