Për vrasjen e vëllait dënohet me 25 vite burgim

Gjilan – Gjykata e Qarkut në Gjilan e ka dënuar Idriz Hajrizin (1966) me 25 vjet burgim, për shkak se nëntor të vitit të kaluar kishte vrarë vëllain e tij .

Trupi gjykues i kryesuar nga Vllastimir Dimiq, ia ka shqiptuar këtë dënim 45-vjeçarit pasi prokuroria nuk ka arritur ta dëshmojë akuzën e vrasjes për qëllime pasurore e trupi gjykues nuk e ka marrë parasysh as pretendimin e mbrojtësit Ramadan Leka, se vrasja është kryer në gjendje të afektit mendor.

Sipas avokatit mbrojtës, Idriz Hajrizi e ka kryer veprën në rrethana të një tronditje të fortë mendore, keqtrajtimi apo fyerje të rëndë që mund t`i ketë bërë atij i ndjeri Sadri Hajrizi (1947) nga fshati Uglar, me banim në Gjilan, lagja “Dardania 2”, për shkak se nuk i kishin të rregulluara çështjet pronësore.

Ky rast kishte tronditur qytetarët e Gjilanit aq më shumë ngase pasi ishte kryer vepra vrasësi kishte tentuar që të fshehë gjurmët. Vëllanë e vrarë e kishte fshehur në pusin (bunarin) e shtëpisë ku e gjet pas disa ditësh pas një hetimi intensiv të krimeve rajonale, të cilët zbuluan edhe vrasësin që doli të ishte vëllai i viktimës.

Tashmë i dënuari fillimisht ishte shprehur madje i brengosur për humbjen e vëllait dhe ai veprën e kishte pranuar vetëm pasi ishte zbuluar dhe pastaj madje kishte rrëfyer edhe mënyrën e vrasjes së vëllait. Sipas tij, vëllanë Sadriun e kishte qëlluar me sëpatë në kokë dhe e kishte treguar vendin ku i kishte fshehur rrobat e gjakosura, pas kryerjes së këtij akti të rëndë e pastaj trupin e kishte hedhur në pus për të humbur gjurmët.

Nipi i viktimës kishte kërkuar asistimin e policisë për të hapur derën e shtëpisë së Sadri Hajrizit, tani i ndjerë, pasi që ai nuk ishte parë të hynte apo dilte nga shtëpia e tij. Pasi ishte thyer dera e shtëpisë, aty u vërejt se kishte njolla gjaku.

Në shtëpinë e të dyshuarit, nën shtrat, gjatë bastisjes është gjetur një thikë e madhe, e përgjakur që ka qenë nga kompleti i thikave të kuzhinës së viktimës. Më pas, gjatë kontrollit të oborrit dhe rrethinës së shtëpisë trupi i viktimës është gjetur në pusin që gjendej në oborr. I dyshuari e kishte pranuar veprës penale të vrasjes.

Dorasi kishte rrëfyer edhe mënyrën e vrasjes së vëllait. Sipas tij, vëllanë Sadriun e kishte qëlluar me sëpatë në kokë, po ashtu kishte treguar vendin ku i kishte fshehur rrobat e gjakosura dhe pastaj që trupin e kishte hedhur në pus./rajonipress/zeri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).