Për ty Enver Ramadani

Nga Agron Murseli

Marsi shumë i rënd në vitet e 90-ta
Lajmët që i morëm ishin të vërteta
Djaloshi 17-vjeçar me gjithë atë trimëri
Doli i pari në protesta duke kërkuar Demokraci

Pas gjithë asaj ngjarje që ndodhi atë ditë
Policia serbe i doli në para dyrve në prit
Para shtëpisë para syve t’motrës e arrestuan
Ishin ata UDB-ashat që me shkie punuan

Qysh në ditët e para filluan ta maltretonin
Menduan se lehtë Enverin do ta mashtronin
Edhe pse i ri në moshë asgjë s`po trego
Jo vetëm që e rrehën, por s’lan send pa i bo

Edhe pse doli nga burgu shpresat i kanë humb
Policia serbe shumë shpesh ju kujtun
Në burgun e Gjilanit shumë dita kaloi
Erdhi një moment që tha më s’do jetoi

Vdekja e Enverit e tronditi gjithë Kosovën
Momentet e luftës mu atë vit filluan
Edhe Enveri ishte ushtar çlirimtar
Kërkoi Demokraci për gjithë kombin Shqiptar

Agron Murseli
Dobërçan

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).