Për gjumë të mirë flini para orës 23

Sekreti për gjumë ideal dhe pushim gjatë natës është në faktin se ju duhet të shkoni për gjumë mes orës 22 dhe 23. Ky hulumtim i lidhur me rutinën e gjumit, e kryer në 2000 të anketuar, ka treguar se më së miri flenë ata që shkojnë për gjumë në mës të orës 22 dhe 23, ndërsa zgjohen në orën 7 deri 8 të mëngjesit.

Tetë deri nëntë orë gjumë në ditë dhe kjo rutinë e të fjeturit është çelësi për tu zgjuar në mëngjes të çlodhur.

Para se të shkoni në gjumë duhet të jeni të qetë dhe bëni mirë të pini një gotë çaj, ndërsa së paku një orë para gjumit nuk duhet të ushtroni e as të hani ndonjë gjë.

Ushqimi i rëndë menjëherë para gjumit, mund të ndikojë negativisht në kualitetin e gjumit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).