Për dy muaj emërohen 9 zëvendësministra

Partnerët e koalicionit qeverisës, PDK, LDK, si dhe partitë e pakicave, nuk kanë arritur që t’i caktojnë emrat e zëvendësministrave të rinj edhe dy muaj pas formimi të Qeverisë, megjithëse qeveritarët vazhdimisht premtojnë se shumë shpejt do të kompletohen kabinetet e ministrive.

Deri më tani nga nëntëmbëdhjetë ministri sa ka Qeveria “Mustafa” janë emëruar vetëm 9 zëvendësministra, ndërsa në bazë të marrëveshjes për bashkëqeverisje numri i zëvendësministrave pritet të jetë rreth 50, pasi që me këtë marrëveshje përcaktohet që PDK-ja dhe LDK-ja të kenë të paktën nga një zëvendësministër për secilin dikaster qeveritar, e këtyre do t’iu shtohen edhe disa zëvendësministra nga komunitetet pakicë.

Shkaktari i tejzgjatjes së këtij procesi është interesimi i madh i anëtarëve të partive në pushtet për t’i marrë këto poste./zeri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).