Për 10 muaj , 15 të vdekur në aksidente trafiku

Gjilan – Zyhdi Haziri kryetar i Gjykatës së Qarkut në Gjilan tha për rajonipress se është i shqetësuar me numrin e madh të vdekjeve me fatalitet në aksidentet e trafikut. Haziri tha se fatkeqësisht ekziston një rritje e lehtë e krimit krahasuar me vitin e kaluar.

Kreu i Gjykatës së Qarkut në Gjlan Zyhdi Haziri në një bisedë për rajonipress shprehet i shqetësuar me numrin e madh të aksidenteve në trafik. Sipas Hazirit nga periudha janar-tetor 2012 kanë vdekur 15 persona dhe kjo dukuri vetëm sa po vije e shtohet. Sipas tij shkaqet që shkaktojnë aksidentet kryesisht vijnë nga rrugët e ngushta, veturat e vjetruara dhe numri i madh i automjeteve.

Haziri tha se në sferat tjera e në veçanti në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit, trafikimit me qenie njerëzore dhe kontrabandimit me emigrantë jemi të përkushtuar dhe të motivuar për të qenë më efikas. Edhe pse nga 8 gjyqtarë tani kanë mbetur vetëm 7 , ne kemi kryer punën si është më së miri. Sipas statistikave që posedon Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Gjykata e Gjilanit ka kryer lëndë 7 % më tepër sesa kanë ardhur .

Duke ju referuar lëndëve dhe veprave penale Haziri tha se janë rreth 284 lëndë penale të shkallës së parë dhe të natyrave të ndryshme ku pjesa më e madhe i takojnë veprave për armëmbajtje pa leje, pastaj trafikimi me emigrantë, trafikimi me qenie njerëzore dhe posedimi i narkotikëve.

Haziri tha se tashmë është vendosur një prioritet për lëndët e rënda duke përfshirë këtu krimin e organizuar, luftën kundër korrupsionit dhe trafikim me qenie njerëzore. Sipas tij krahasuar me vitin e kaluar ekziston një rritje e lehtë e krimit dhe kjo ndoshta pse policia është më efikase dhe po i zbulon të gjitha rastet.

Gjithashtu kjo gjykatë ka pasur edhe tri lëndë të korrupsionit ku vendimmarrja ka qenë e shpejt dhe efikase si dhe 8 raste të kontrabandimit me emigrantët dhe 21 raste me narkotik./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).