Pensionistët e Kosovës

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Si ke kthjellët , na u vra moti –
Pensionistët na i vërshoi loti !
Pensionistët po qajnë me lot –
Pse po i japim votat kot ?!

Bash atyre që po ua japim votat –
Bash ata po na i zbrazin gotat !
Po na qesin pensionistë –
Po na lanë në jetë t’ mjerisë !

Kur t’ jenë n’ zor karrieristët –
Po i mashtrojnë pensionistët !
“Pensionistët nëse na votojnë –
Pensionet ne do t’ ua shtojmë “!

Sapo zgjedhje ma nuk presin –
Pensionet po na i zbresin !
Kur kenë n’ zor për pozitë t’ vet –
Na i dhanë nga 120 !

Sapo e ndryshuan pozitën –
Nga 30 Euro na i zbritën !
90 Euro na i lanë për idare –
Nuk dimë vetit kah me i bë çare ?!

N’ Kosovë , pensionet t’ vogla katastrofa –
S’ dalin boll për bukë me shtrua në sofra !
90 Euro na i lanë për mjerim –
Nuk na dalin as për varrim !

Haj , medet për ne, medet –
Në pleqëri se çka na gjet ?!
Çka punuam n’ gjithë këtë jetë –
Na shkoi mundi huq për t’ shkretë !

Kush është sëmurë për karrierist –
Nuk mendon për pensionist !
Nuk i lanë n’ pleqëri me u kënaqë –
Nuk kanë pare , as për ilaç !

N’ vend t’ pushimeve në bregdet –
Shkojnë n’ amshime në xhenet !
Mezi presin me i nxjerrë prej vatre –
Sa ma shpejt t’i çojnë ndër varre !

Gjilan, më 26.07.2020 vj.

Demir KRASNIQI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).