Pavarësia e Kosovës

– Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Më 17 Shkurt , t’ vitit 2008-të ,
N’ Kosovë u shënua ngjarja e vërtetë !
Ngjarje që na gëzoi të gjithë shqiptarinë –
Në këtë ditë e shpalli Kosova – Pavarësinë !
Hej, hej, hej !
Shpallë Kosova shtet unik ,
Të pavarur demokratik !
U gëzua fusha , u gëzua malësia –
Gëzim të madh solli Pavarësia !

Seç uruan malet nga mbarë Shqipëria ,
Uruan Ilirida edhe Çamëria ,
Lugina e Preshevës edhe mbarë Malësia –
Gëzuar Kosovë , gëzuar Pavarësia !

Hej, hej, hej !
Këndojnë këngë e ngritin gota ,
Vijnë urime nga mbarë bota !
Urojnë t’ gjitha me dinjitet –
T’ gjithë shqiptarët në një shtet !

Moj Kosovë krenare , të uron Juniku –
Boll ka shkelë ndër shekuj përmbi ty armiku !
Moj Kosovë krenare , të uron Artana –
Boll kanë shkelë ndër shekuj përmbi ty sulltana !
Hej, hej , hej !
Moj Kosovë , t’ uron Drenica –
Boll t’ kanë shkelë krajla e krajlica !

Moj Kosovë , t’ uron Gollaku –
Boll është derdhë përmbi ty gjaku !
Moj Kosovë krenare , të uron Obria –
Boll ka shkelë ndër shekuj mbi ty robëria !
Moj Kosovë dardane , tokë e Ilirisë –
E gëzofsh për jetë ti , Diellin e Lirisë !
Hej, hej, hej !
Urojnë Krujë , urojnë Vushtrri –
T’ gjithë shqiptarët me një ushtri !
Urojnë Vlorë , urojnë Magurë –
T’ gjithë shqiptarët me një flamur !

Të urojnë Tomori , Dajti bashkë me Zym –
Që të gjithë shqiptarët ta kenë veç një Himn !
Po të urojnë sazet , çifteli , lahutë –
Që të gjithë shqiptarët t’ kenë një kushtetutë !
Hej, hej, hej !
Pavarësinë , shtetit t’ Kosovës –
Ia urojnë miqtë e gjithë botës !
Nga gjithë shtetet e Evropës –
Pëllëmbë për pëllëmbë vendet e tokës !

Bashkë me shtetet fqinje që janë në Ballkan –
Kosovën e pret Bashkimi Evropian !
Vendet e Evropës edhe të Azisë –
Ia urojnë Kosovës shpalljen e Pavarësisë !
Hej, hej, hej !
Vendet e Afrikës dhe t’ Australisë ,
Për çdo ditë i shtohet rrethi i miqësisë !
E urojnë Kosovën gjithë shtetet miqësore –
T’ Amerikës Veriore dhe t’ asaj Jugore !

Pavarësisë s’ Kosovës i urojnë punë të mbarë –
Sa ma shpejt t’ jetësohet bashkimi mbarëkombëtarë !
I urojnë Kosovës rrugë përparimtare –
Drejt organizatave t’ forta ndërkombëtare !
Hej, hej, hej !
N’ shumë organizata n’ rrugë t’ inkuadruara –
N’ Aleancë të NATO-së dhe n’ Kombe t’ Bashkuara !
Gëzuar pra , gëzuar , moj Kosovë kreshnike –
Krah për krah rrethuar bashkë me shtetet mike !

Gjilan, më 25 . 02. 2018 .
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).