Pastroni dhëmbët, mishin shërojeni dhe hiqni aromën e keqe nga goja

Nëse nuk e keni në shtëpi, shkoni ta blini. Fala është për vajin ushqimor, më saktësisht, vajin e kokosit. Merrni dy lugë dhe i vendosni në gojë.

Përzieni në gojë vajin ashtu sikurse e përzini ujin kur ta shpëlani gojën pas pastrimit të dhëmbëve. Mbani në gojë ashtu për pesë minuta e më pas e pështyni.

Kjo është një teknikë që është përdorur moti. Përmes kësaj mënyre do ta shëroni aromën e keqe nga goja, gingivitin, ekzemën, aknet dhe shumë më shumë. Vaji do të largojë bakteret nga poret e dhëmbëve dhe mishi i dhëmbëve.

Në fakt, vaji i kokosit, por edhe mjalti, e zbutin lëkurën brenda gojës, duke ndikuar në shërimin e plagëve të hapura si dhe duke parandaluar grumbullimin e baktereve të shumta në hapësirën e gojës, që shkaktojnë dëmtimin e dhëmbëve./kosova sot/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS