Pasi duhanpirësit lënë cigaren, nevojiten 15 vjet të çlirohen nga dëmtimet e rrezikshme

Duhanpirësit duhet të presin 15 vjet pasi të ndërkrejnë cigare që sëmundjet e zemrës dhe rreziku për një sulm t’i kthehen një gjendje normale, ka gjetur një studim i ri.

Studimet e mëparshme sugjerojnë se rreziku i një sulmi të ish-duhanpirësve stabilizohet brenda pesë viteve, por kërkimet e reja tregojnë se mund të marrë trefishin e kohës.

Raporti i cili pritet të paraqitet javën e ardhshme në konferencën e Shoqatës Amerikane të Zemrës, është i pari që shqyrton lidhjen në një kohë më të gjatë.

Pas analizimit të të dhënave për 8 mijë e 700 njerëz që zgjati 50 vjet, hulumtuesit në Vanderbilt zbuloi se nevojiten më shumë se një dekadë për zemrat e duhanpirësve të çlirohen nga dëmtimet e rrezikshme të nikotinës dhe kimikateve tjera në cigare./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).