Pas takimit me Blinken, Kurti: Treguam se si Kosova është rrëfim suksesi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka pritur në takim Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

Në një adresim para mediave, pas takimit, kryeministri Kurti e ka vlerësuar lart takimin me Sekretarin amerikan të Shtetit.

“Takimi që patëm bashke me presidenten shume i përzemërt, fort i dobishëm për raportet e shkëlqyeshme mes Kosovës dhe SHBA-së. Me këtë rast ne treguam se si Kosova është një rrëfim suksesi në mënyrë të dyfishtë”, tha Kurti.

“Së pari është rrëfim suksesi i punës dhe qëndrueshmërisë së popullit dhe i ndërhyrjes NATO-s për ta ndalur gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Dhe së dyti është rrëfim suksesi i një demokracie cilësore, e cila shkon bashkë me zhvillimin ekonomik. Pra, në kontrast me disa fuqi të tjera nëpër botë të cilat dëshirojnë të tregojnë për zhvillim ekonomik se demokracia nuk është e nevojshme, shteti jo i madh i Kosovës është një shembull i madh se zhvillimi ekonomik dhe demokracia cilësore shkojnë bashkë”, tha ai.

Kurti thotë se nga Amerika kërkuan mbështetje në disa fusha përfshirë ekonominë dhe mbrojtjen.

“Njëkohësisht ne përfituam nga rasti, nga sekretari Blinken të kërkojmë shtimin e investimeve amerikane në Kosovë, por gjithashtu edhe ta rrisim shkëmbimin tregtar mes dy vendeve tona. Edhe në NATO ne e kemi bashkëpunimin shumë të ngushtë me SHBA-në për shkak se mbrojtja është një fushë në të cilën Kosova e ka rritur ndjeshëm buxhetin, synojmë që siguria e Kosovës ta ketë për partner edhe të padiskutueshëm por gjithnjë e më të fuqishëm, pikërisht ShBA-të”, ka thënë Kurt./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS