Pas shuarjes së task-forcës antikorrupsion Hoti takohet me ambasadorët e QUINT’it

Pas shfuqizimit të task-forcës antikorrupsion, kryeministri Avdullah hoti, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT’it dhe shefin e zyrës së BE’së në Kosovë, me të cilët ka diskutuar për sundimin e Ligjit, raporton Express

Në takimin me ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe përfaqësuesin e BE’së në Kosovë, Tomas Szunyog, është diskutuar lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, u takua me Ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe Përfaqësuesin Special të BE-së, me të cilët diskutoi bashkëpunimin në fushën e sundimit të ligjit, me theks të veçantë në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”, thuhet në njoftimin për media nga zyra e Kryeministrit.

Tutje thuhet se Hoti ka shprehur vendosmërinë për të bashkëpunuar me qeveritë e vendeve anëtare të QUINT’it.

“Kryeministri Hoti u shpreh i vendosur për të fuqizuar luftën kundër krimit dhe korrupsionit, si dhe tregoi gatishmërinë e tij për të punuar së bashku në këtë drejtim me qeveritë e vendeve anëtare të QUINT-it”, thuhet në njoftim.

Pak ditë më parë, Hoti ka shfuqizuar fatsk-forcën antikorrupsion e cila vepronte në kuadër të Policisë së Kosovës.

Sipas tij, vendimi i hapë rrugë institucioneve që të punojnë në përputhje me ligjet përkatëse.

“Ky është vendim i vitit 2010 që parashikon obligime që ka krijuar, që në fakt është ndarja e pushteteve. Kur është marrë vendimi për mandatin e EULEX-it, ka ndërruar plotësisht. Besoj që ky vendim i hap rrugë që institucionet të funksionojnë në bazë të ligjeve”, ka deklaruar Hoti.

Më 26 shkurt 2010, Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me EULEX-in, kishte kërkuar nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) që në kuadër të saj të themelojë një departament special anti-korrupsion me qëllim të hetimit dhe luftimit të dukurive korruptuese në Kosovë./GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).