Para bulëzave

Nga Mehmetali Rexhepi – In Memoriam: Musa Ramadanit

Mehmetali Rexhepi
u shkri qiriu i Mu Rait
pakës para bulëzave të reja të stinës
shpalo fletët që të lash mund të trazohesh prej thimthash të grerëzës
të mallkosh grackën e lules e të bletës
nuk e bëri katërkëmbëshi
qindra pickime turinjve syve në një zgorre lisi
kosto e tundimit të mjaltës ngriti në vertikale
ariu mbi një prirje instinkti
Mu Rai ua mbështillte cipën fjalëve me klorofilin e pavenitur
kasketa mbi sy u bënte hije dy liqeve të tij
përmbysnin anije perandorësh gojë-hapur
liderët në ata liqe i lajthiste syprina
fytyra faqe buzë gjinj tamblore bele floçkash copëzuar
zbërthe mozaikun dhe do të vlojë afshi i përgjuar
*
shteren dhe liqenet tuaj Maestro mbeti “Ligatina”
dhëmbët e kohës së uritur përpinë gjysmën e Gllamës
ankthi i “Zezonës” u ngjiz në gjenet e amës
nuk e ndali dot ritmin “Vrapuesja e Prizrenit”
Maratonomakja t`ia shpinte Majlindës në dorë trofeun
*
Maestro fli i qetë
le për ne qindra sy
kokrrat e grurit dhe të egjrës
i shihje në “Neurosis”
i rrisje me lëngun “Thirravaje”
*
“Eugjenika e tri deteve”
ftoi muzat të shpërfaqnin mijëra derte
Gjilan, më 11 mars 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).