Papunësia shkakton infarkt të zemrës

Papunësia në vitet e 50-ta dhe në fillim të viteve të 60-ta të moshës së njeriut, ndikon në rritjen e rrezikut nga infarkti i zemrës, aq sa ndikon edhe pirja e duhanit, thonë shkencëtarët amerikanë.

Në një studim ku kanë marrë pjesë 13.000 njerëz nga SHBA-ja, është konstatuar se rreziku nga infarkti i zemrës, apo si njihet në popull, pika në zemër, rritej për 27% në vitin e parë pas humbjes së vendit të punës. Përqindja e rrezikut bëhej edhe më e madhe nëse individi kishte humbur punën disa herë, thuhet në revistën shkencore “Archives of Internal Medicine”.

Ekspertët nga Universiteti “Duke” mendojnë se për këtë fajin e ka stresi, e ata erdhën deri te këto rezultate pasi që kishin përjashtuar faktorët e tjerë, si pirja e duhanit, shtypja e lartë e gjakut dhe diabeti.

“Duket se stresi nga humbja e vendit të punës është më i madh sesa stresi në punë”, thotë shkencëtarja Linda George.
/Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).