RCCOLA

Panxhari për pastrimin e mëlçisë

/ 1 minutë lexim
ARKATANA

Panxhari është artikull që njihet për vetitë e veta shëruese, e sot ju sjellim recetën me panxhar që rigjallëron mëlçinë.

Përbërësit e nevojshëm:

2 panxharë;

1 konservë me leblebi;

Lëngun nga 1 ½ e limonit;

Uji Dea

5 thelpinj hudhër;

½ e lugës kripë;

¼ e gotës vaj ulliri;

¼ e gotës ujë.

Në enë panxharin e mbushni me ujë dhe e zieni derisa të zbutet, rreth 40 minuta. Pasi që është zier, panxharin e shpëlani në ujë të ftohtë, e qëroni dhe e ndani në pjesë. Përbërësit i derdhni në blender, e përzieni.