Pacolli thotë se shkuarja në zgjedhje të reja i kushton Kosovës

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, ka folur për formimin e Qeverisë së re të Kosovës. Pacolli tha se shkuarja në zgjedhje të reja do t’i kushtonte vendit.

“Ne jemi duke punuar me intenSitet të lartë dhe jemi duke vëzhguar nga periferia. Shkuarja e Kosovës në zgjedhje siç dikush aludon, do t’i kushtojë Kosovës shumë kohë, prandaj shpresoj që këto parti fituese të këtyre zgjedhjeve e kuptojnë se janë përgjegjëse për institucionet e ardhshme dhe shpejt presim që të dalin me një zgjidhje”, tha Pacolli, për Klan Kosova.

Shefi në detyrë i diplomacisë kosovare u shpreh se shpreson se ekzekutivi i ardhshëm do t’i kontribuonte dialogut.

Sipas tij, Kosovës i nevojitet të ketë paqe me fqinjët, pa e lënduar Kushtetutën.

“Shpresoj shumë që Qeveria e ardhshme do t’i kontribuojë dialogut. Kosovës i nevojitet të ketë paqe me fqinjët e vet, por gjithmonë duke mos lënduar tri gjëra: Kushtetutën e Kosovës, kufijtë e Kosovës e as edhe Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës”, u shpreh Pacolli.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS