Pa një tufë lulesh

Poezi nga Avdush Canaj

Erdhi virusi i padukshëm
i stërkalave,
ma mori gjyshin e gjyshen
për një ditë.

Bile t`i kisha parë
e t`i kisha puthur
në distancë
një metër e gjysmë.

T`isha ç`mallur pak me ta.
O Zot,
me pesë vetë i dërguan
te banesat e selvive!

Pa asnjë tufë lulesh,
pas asnjë kurorë!
Më zi se në luftë!
Këshu s`e meritonin
gjyshi dhe gjyshja.

Kështu donte virusi Korona.
Neve na la me maska
dhe lotin për ta.

Gjilan, 24 korrik 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).