ARKATANA

Osmani: Siç bota qëndroi me Kosovën 25 vjet më parë, sot duhet të qëndrojmë me Ukrainën, s’është luftë veç e tyre

/ 2 minuta lexim
ARKATANA

Presidentja Vjosa Osmani tha se sikur që qëndroi me Kosovën në fund të viteve ’90, bota duhet të qëndrojë sot me Ukrainën, në fjalimin e saj përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë liderë nga 100 shtete të të gjitha kontinenteve.

Osmani i falënderoi shtetet mbështetëse të Kosovës që tha se u bënë “shpëtimtarët tanë”, ndërsa tha se shpreson që mundësia e njëjtë t’u jepet edhe fëmijëve ukrainas.

“Ashtu si bota qëndroi me popullin e Kosovës 25 vjet më parë, ne duhet të vazhdojmë të qëndrojmë me Ukrainën për të arritur paqen, një paqe të drejtë”, tha Osmani.

ARKATANA

Në ditët më të vështira për popullin e Kosovës, Osmani tha se shtetet demokratike erdhën në ndihmë duke dërguar sinjal të qartë se nuk do të lejojnë shtypjen e shfarosjen e një populli që luftonte për lirinë e vet.

Dhe tash, 25 vjet pas, ajo tha se “Kosova është pjesë e aleancave që po mbrojnë vlerat e lirisë”.

Kjo luftë tash, Osmani tha se “nuk është thjesht lufta e Ukrainës”, por “është një betejë për vlerat dhe idealet tona të përbashkëta, të cilat sot janë nën rrethim, por janë po aq të qëndrueshme sa shpirti i atyre që i mbrojnë”.