Osmani priti në takim homologun e Maqedonisë së Veriut, Pendarovskin: Shqiptarët atje janë urë lidhëse ndërmjet dy shteteve

/ 2 minuta lexim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur të enjten në vizitë pune homologun e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, të cilit i ka rikonfirmuar përkushtimin për vazhdimin e marrëdhënieve të shkëlqyeshme mes vendeve.

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, sipas Osmanit janë urë lidhëse ndërmjet të dy shteteve dhe shtyllë e stabilitetit, por edhe e procesit të integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

Dy femra arrestohen në Mitrovicë – sulmuan fizikisht policet derisa ishin në stacion po…Kostadinovska-Stojçevska: 90 milionë denarë përkrahje për infrastrukturën e kulturës n…Ish-sportisti i skive sfidon temperaturat e ulëta në VoskopojëArrestohen dy persona në Han të Elezit – policia u gjeti marihuanëSfidat e industrisë së turizmit në Shqipëri

Presidentja ka falënderuar homologun Pendarovski për përkushtimin e tij personal për raportet ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

Sipas saj, të dy shtetet kanë vizion të përbashkët për një Ballkan Perëndimor stabil dhe të integruar në Bashkimin Evropian.

UBT

“Më tej, Osmani shprehu mirënjohjen për mbështetjen dhe bashkëpunimin nga Maqedonia e Veriut, duke theksuar rëndësinë e përpjekjeve të përbashkëta për stabilitetin rajonal. Presidentja tha se me mbështetjen e shteteve mike sikurse Maqedonia e Veriut, Kosova mund të avancojë në rrugën e integrimit evropian”.

“Në këtë kontekst, Presidentja Osmani tha se anëtarësimi në Këshillin e Evropës është në funksion të mbrojtjes së të drejtave të njeriut të të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim”, thuhet në njoftimin për media të Presidencës.

Sipas Osmanit, Kosova ka dëshmuar angazhim serioz në procesin e reformave rrënjësore, ndaj meriton ta marrë statusin e vendit kandidat në BE.

Ajo ka theksuar se Maqedonia e Veriut nuk është vetëm fqinje e Kosovës, por edhe partnere në shumë procese.

“Procesi i integrimit evropian është prioritet që na bashkon dhe në këtë rrugë ne do të vazhdojmë ta ndihmojmë njëra-tjetrën”. /Telegrafi/