Uji Dea

Osmani: Opinioni historik i GJND-së, thirrje për shtetet ta njohin realitetin e pakthyeshëm të Kosovës së pavarur

/ 2 minuta lexim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se 13 vjet më parë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë konfirmoi se pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar.

Osmani në postimin e bërë në Twitter, ka bërë thirrje që vendet të cilat nuk kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta njohin tashmë, transmeton Telegrafi.

“13 vjet më parë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë konfirmoi se pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar. 13 vjet më vonë, kjo pikë referimi mbetet një thirrje për vendet që nuk e kanë bërë ende një gjë të tillë, të bashkohen me demokracitë në mbarë botën dhe të njohin realitetin e pakthyeshëm të Republikës sonë sovrane”, ka pohuar presidentja.

Fidanishtja

Ndryshe, sot janë bërë 13 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit deklarata e shpalljes së pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me 10 vota pro dhe 4 kundër anëtarët e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës kishin vendosur në favor të Kosovës, duke refuzuar kështu kërkesën e Serbisë për shkelje të së drejtës ndërkombëtare. /Telegrafi/