Osmani: Nuk do të pranojmë ide që prekin kufijtë e Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ndërsa tha se nuk do të pranohen idetë që prekim kufijtë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale.

Në njoftimin për media thuhet se presidentja Osmani ka ritheksuar se skenarë të tillë duhet ta parandalohen bashkërisht.

“Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë tanë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale”, tha ajo.

Më tej, Osmani ka folur edhe rreth menaxhimit të pandemisë.

Ndërkaq, ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Bujar Osmani tha se Maqedonia e Veriut do të qëndrojë krah Kosovës në rrugën e saj evropiane, duke shprehur mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në BE.

Në këtë kontekst, ai ka kundërshtuar idetë për rivizatimin e kufijve, duke theksuar se Marrëveshja e Ohrit, pavarësia e Kosovës dhe perspektiva euroatlantike e rajonit janë treguar modele të suksesshme

Në njoftim thuhet se në këtë takim marrëdhëniet bilaterale ndërmjet të të dy shteteve janë vlerësuar si të shkëlqyeshme, ndërsa të dy palët kanë shprehur gatishmërinë që të thellohen edhe më tej, posaçërisht në sferën e ekonomisë dhe turizmit. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS