Eko Higjiena

Osmani nga Zvicra: Nga një shtet që u ndërtua nga zero jemi shndërruar në një model të demokracisë

/ 2 minuta lexim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, nga Samiti i Paqes që po mbahet në Zvicër për Ukrainën ka thënë se Kosova mund të ndajë storien e saj se si nga një shtet e ndërtuar nga zero është shndërruar në një model të demokracisë.

Duke iu referuar aktualitetit në Ukrainë, ajo ka cituar edhe presidentin amerikan se në kohët e rënda ka rëndësi se me kënd qëndron.

Hidromorava

Urologët janë në shok! Do të shpëtojë nga prostatiti për 2 netë!
“Si Kosovë, besoj se jemi në pozicion me të gjithë të tjerët që marrin pjesë në këtë Samit që të ndajmë storien tonë, tregimin e Republikës së Kosovës si një shtet që është ndërtuar nga zero, si një shtet që ka vuajtur e sakrifikuar shumë. Megjithatë, jemi shndërruar në një model të demokracisë dhe aleancave të fuqishme. Sepse siç e thotë shpesh edhe presidenti Biden në kohë të rënda më e rëndësishmja është që për çka qëndron ose kush qëndron me ty. Ashtu siç kanë qenë të domosdoshme aleancat që të shpëtohet Kosova nga regjimi gjenocidal, njësoj është po aq e rëndësishme që tani kur po rrezikohet e gjithë arkitektura e sigurisë në Europë nëpërmjet agresionit rus, që ne të qëndrojnë së bashku si aleatë që besojmë në njëjtat vlera që t’i mbrojmë të njëjtat parime që janë mbrojtur në vitet e ’90-ta në Kosovë”.

Osmani përmendi edhe takimin që pati me presidenten e Zvicrës, Viola Amherd, me të cilën tha se diskutuan për mënyrat se si të rritet bashkëpunimi mes të dy vendeve./Express/