Osmani i shkruan Trendafilovas rreth mandatit të Gjykatës Speciale

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani i ka dërguar letër kryetarës së Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova.

Përmes kësaj letre, Osmani ka kërkuar nga Trendafilova që amendamenti i propozuar nga presidenti Hashim Thaçi për mandatin e Specialet, t’i përcillet për shqyrtim Gjykatës Kushtetuese pranë Dhomave të Specializuara.

“Do t’u isha mirënjohëse nëse ky propozim-amendament referohet pranë Dhomave të Specializuara të Gjykatës Kushtetuese, në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe Ligjin për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorëve të Specializuar, për vlerësim paraprak se ndryshimi i propozuar nuk zbeh ndonjërën nga të drejtat dhe liritë e përcaktuara në Kapitullin II të Gjykatës”, shkruan në letër, transmeton Zeri.info.

Ndryshe, më 24 gusht, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që t’ua zgjasin mandatin Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar./Zëri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).