Osmani e quan të turpshme bllokimin e Ligjit për luftimin e COVID-19

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani e ka quajtur të turpshme bllokimin e Ligjit për luftimin e pandemisë COVID-19 nga Qeveria e Kosovës.

Osmani në një postim në Twitter shkruan se vetëm mbrëmë në Kosovë kanë vdekur tetë persona nga coronavirusi, megjithatë Qeveria dhe partitë në koalicion po bllokojnë miratimin e Ligjit.

“Tetë persona vdiqën vetëm dje për shkak të COVID-19. Megjithatë, Qeveria e Kosovës, shumica e partive të koalicionit po bllokojnë miratimin e ligjit anti-COVID-19, i cili do të mundësonte zbatimin e duhur dhe të ligjshëm të masave anti-COVID. E turpshme!”, shkruan kryeparlamentarja.

Ndryshe, një ditë më parë deputetët e Kuvendit të Kosovës, nuk kanë miratuar shmangien e rregullores për të futur në rend dite Projektligjin e Kuvendit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19.

Me 59 për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, ky Projektligj nuk arriti që të hyjë në rend dite në seancën e së enjtes. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).