Osmani e Kurti takohen me Macronin në Paris

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, të enjten janë takur me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Takimi është bërë në Paris, ku po mbahet edhe Forumi i Paqes.

Përgjatë këtij forumi, Osmani do t’i drejtohet panelit të diskutimit mbi bashkëpunimin në kohë kritike për kontinentin tonë bashkë me presidenten e Hungarisë, Katlin Novák, si dhe Jean-Marie Guéhenno.

Krahas aktiviteteve të forumit, presidentja Osmani do të zhvillojë takime bilaterale me liderë tjerë për të diskutuar thellimin e bashkëpunimit për tejkalimin e sfidave aktuale të paqes dhe sigurisë.

Në anën tjetër Kurti ka deklaruar se është i gatshëm dhe i përgatitur për marrëveshje përfundimtare me njohje reciproke në qendër, derisa ka thënë se në tavolinë janë dy propozime.

Ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me Macron, raportohet se është parë të jetë nervoz teksa ka folur para gazetarëve.

Ai ka thënë se sipas të gjitha gjasave nuk do të takohet në Paris me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Vuçiq foli për seriozitetin e qasjes për zgjidhjen e problemeve në Kosovë, por edhe për frustrimin e njerëzve që jetojnë në një atmosferë, sipas tij, ku nuk është arritur asgjë për 10 vjet./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS