Opozita problemin më të madh e ka se kush do të bëhet kryeministër

Analisti politik Behxhet Shala e sheh shumë të vështirë një bashkëpunim apo koalicion në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK-së) dhe Lëvizjes Vetëvendosje (LV-së).

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re” ai ka thënë se këto dy parti nuk kanë asnjë pikë të përbashkët.

Sipas Shalës, problemi kryesor ndërmjet këtyre dy partive do të jetë posti i kryeministrit.

Ai ka bërë me dije se partitë politike në vend tani janë në pat pozicion.

Shala ka vlerësuar se as zgjedhjet e parakohshme nuk do të sillnin diçka të re.

Sipas tij, e keqja e Kosovës është se në horizontin politik nuk ka ndonjë forcë politike e cila do t’i siguronte qytetarët se do të bënte reforma të thella.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).