Opozita bën thirrje që çështja e targave të jetë në koordinim me ndërkombëtarët: Mos të veprohet me kryeneçësi

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) i kanë bërë thirrje kryeministri Albin Kurti që çdo vendim për targat e serbëve të merret në koordinim më ndërkombëtarët.

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku në një prononcim për Ekonomia Online tha se është përgjegjësi e kryeministrit Albin Kurti që marrëveshjet dhe zbatueshmëria e tyre të jetë në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare.

Madje sipas saj, çdo vendim duhet të shkojnë në favor Republikës së Kosovës.“Ne si parti opozitare kemi dhënë qëndrimin tonë është përgjegjësi e Kurtit që të gjitha këto marrëveshje edhe zbatueshmërin e këtyre proceseve duhet ta bëjë në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare sepse fal tyre sot jemi këtu dhe si duke qasja e kryeministrit Kurti karshi aleatëve tanë nuk është e mirë. Ai duhet të marr vendime që i shkojnë në favor Republikës së Kosovës”, tha ajo.

Deputeti i opozitës nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Shemsedin Dreshaj, u shpreh se gjitha politikat duhet të jenë të koordinuar me ndërkombëtarët dhe se sipas tij, duhet të veprohet në interesat e vendit e jo sipas kryeneçësisë individuale.

Ai shtoi se vendi është para të gjithave jo vendimet e qeveritarëve, raporton EO.“Kosova është fryt i kontributit vendor dhe kontributit ndërkombëtarë, mendoj që politika vendore duhet të jetë e koordinuar me miqtë tanë, nuk ka vend për kryeneçësi ne duhet të veprojmë në konform interesave të vendit pa marrë parasysh kryeneçësi individuale”.“Kryeministri është përgjegjës për organizimin e jetës në vend, ai ka marrë përgjegjësi ai ka një plan organizativ, ka kontakte shumë të shpeshta dhe e din ku i kemi punët. Nuk është në interes të vendit që të kemi veprim kryeneçe për interesa individuale, pra vendi është para të gjithave jo vendimet”, tha ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS