UBT

Opozita alarmohet pas paralajmërimit të Macronit për vizat: Kurti të mos e rrezikojë lirinë e lëvizjes

/ 4 minuta lexim

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, të hënën në një fjalim para ambasadorëve, ka folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë.

Macroni deklaroi se presin që edhe Kosova, edhe Serbia të kenë angazhim të qartë për rrugën përpara.

Madje, presidenti francez paralajmëroi masa nëse të dyja vendet “nuk sillen me përgjegjësi”.

“Ne presim që paqja do të kthehet në këtë pjesë. Franca e Gjermania kanë bërë zotime sa u përket politikave të vizave dhe çështje të tjera ekonomike, të cilat do të rishikohen nëse dy palët dështojnë të sillen me përgjegjësi. Ne duhet të jemi tejet të kujdesshëm në këtë drejtim, posaçërisht kur stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është në rrezik”, ka thënë Macroni.

E ky qëndrim i presidentit të Francës ka alarmuar partitë opozitare në Kosovë, të cilat kanë kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të mos e rrezikojë lirinë e lëvizjes së qytetarëve.

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka theksuar se deklarata e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, rikonfirmon qëndrimin e Bashkimit Evropian, duke shtuar se është koha të merren masa konkrete për zgjidhjen e konfliktit në rajon.

Çitaku ka theksuar rëndësinë e kësaj deklarate dhe ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet ta trajtojë seriozisht atë.

“Deklarata e presidentit Macron për rishikim të politikave të vizave për Kosovën dhe Serbinë, nëse palët nuk sillen me përgjegjësi, duhet të merret seriozisht nga Qeveria. Kjo deklaratë rikonfirmon qëndrimin e BE-së se koha e fjalëve dhe këshillave tashmë ka kaluar”, shkroi ajo në rrjetin social Facebook.

Çitaku ka theksuar se rishikimi i politikave të vizave për qytetarët e Kosovës, në rast se nuk ndodhin hapat e duhur drejt zgjidhjes së konfliktit, do të ishte një ndërhyrje serioze.

ArKatana

Deputetja e LDK-së, Rrezarta Krasniqi, ka reaguar lidhur me deklaratën e presidentit francez, duke thën se është fatkeqësi nëse shqyrtohet pozicioni i vendeve të BE-së për qështjen e vizave.

“Është fatkeqësi për vendin në rast se arrijmë te një situatë e tillë për shqyrtimin e pozicionit të vendeve të BE-së lidhur me liberalizimin e vizave për vendin, por nëse kjo ndodh, përgjegjësia bie te qeveria ‘Kurti’, e cila me aventurat e saj, po i sjell vetëm të këqija vendit, siç kishim deri më tani sanksionet, si rezultat i veprimeve të pakoordinuara dhe të menduara mirë në pjesën veriore të vendit. E ritheksoj, është dëm i jashtëzakonshëm nëse krijohet opinion i tillë brenda vendeve të BE-së që të ketë shtyrje në çështjen e liberalizimit të vizave”, ka thënë ajo në një deklaratë për gazetën Blic.

Deklaratën e Macronit e ka konsideruar shqetësuese edhe analisti Imer Mushkolaj.

Mushkolaj ka theksuar se është shqetësuese që vjen në diskutim rishikimi i politikës ndaj regjimit të vizave me Kosovën si një lloj shkopi karshi Kosovës për mospërmbushjen e kërkesave që i ka BE-ja.

“Për mua ka qenë interesante deklaratat e presidentit të Francës për paralajmërimin për mundësinë e rishikimit të vizave e që ishte një farë lloj kërcënimi i butë apo i tërthortë karshi Kosovës… është shqetësuese që vjen në diskutim rishikimi i politikës ndaj regjimit të vizave me Kosovën si një lloj shkopi karshi Kosovës për mospërmbushjen e kërkesave që i ka BE-ja”, ka thënë Mushkolaj.

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan më 30 nëntor të vitit të kaluar për t’i dhënë mandatin Këshillit Evropian që të negociojë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën me Parlamentin Evropian.

Lëvizja pa viza për kosovarët do të mundësohet nga 1 janari i vitit 2024.

Komentet e Macronit vijnë në një kohë kur Kosovës i është bërë thirrje vazhdimisht të kthehet në dialog me Serbinë dhe t’i organizojë zgjedhjet e reja në veri të vendit. /Telegrafi