OJQ-të e Kamenicës debatojnë për grantet e vitit 2018

Kamenicë – Në Shtëpinë e Kulturës “Isa Kastrati” është mbajtur një debat publik me pjesëmarrje të përfaqësuesve komunal, projektit ReLOaD, organizatave të Shoqërisë Civile (OSHC-të) dhe qytetarëve të interesuar.

Ky takim ishte vazhdimësi e aktiviteteve të projektit ReLOaD, i cili Bashkimi Evropian dhe zbatohet nga UNDP-i, në Kosovë. Nga të pranishmit u shqyrtuan prioritet për të cilat do të bëhet shpallja për dhënien e granteve për OSHC-të.

Prioritetet e propozuara nga komuna ishin të për vitin 2018 ishin: Sporti, bujqësia, qeverisja e mirë, shëndetësia, rekreacioni. Projekti ka për qëllim të forcojë demokracinë pjesëmarrëse dhe procesin e integrimit në BE në vendet e Ballkanit Perëndimor, nëpërmjet fuqizimit të shoqërisë civile duke mundësuar pjesëmarrjen e saj aktive në vendimmarrje si dhe nxitjen dhe krijimin e një mjedisi ligjor dhe financiar inkurajues për shoqërinë civile.“Prioritetet e propozuara nga ana e komunës do të jenë në përputhshmëri me nevojat dhe kërkesat e qytetarëve, si dhe do të korrespondojnë me planet zhvillimore të komunës.

Në diskutime kontribuuan: Alban Maliqi, Zijadin Kryeziu, Rexhep Morina, Sanije Jahiri dhe Nexhat Rexha. Diskutuesit propozuan edhe prioritete të reja, siç ishte kultura, probleme sociale etj. Të gjitha prioritetet e propozuara që ishin të shumta nuk mund të realizohen brenda vitit 2018, por realizimi i tyre do të vazhdojë vitin tjetër./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).