Nxënësit e Vitisë njihen me trashëgiminë kulturore vitiase

Gjilan – Në kuadër të projektit trashëgimia Kulturore , vlerë e shoqërive të civilizuara Organizata jo qeveritare Elita në bashkëpunim me Ministria për Kulturë Rini dhe Sport (Departamenti i Rinisë) dhe Drejtorinë Komunale të Arsimit të Vitisë kanë vizituar sot me nxënësit më të dalluar të kësaj komune vendet e ndryshme të trashëgimisë kulturore të Vitisë, ku me këtë rast kanë vizituar për së afërmi shkollat e para shqipe në Stubëll dhe Pozheran, shpellat parahistorike që supozohet që janë nga koha e gurit, dy nga 5 kalajet që gjendën në Viti dhe Kllokot si ajo e Tërpezë dhe Gërçarit di dhe disa vende të tjera.

Gjatë vizitës që ju është bërë këtyre vendeve Historiani Adem Murati i ka njoftuar nxënësit me historikun e tyre. Ai tha se Vitia në përgjithësi ka një trashëgimi të pastër kulturore por se duhet të bëhet më shumë në identifikimin,ruajtjen dhe promovimin e tyre me qëllim që gjeneratat e ardhshme të njihen me historinë dhe të kaluarën e popullit të tij.

Ndërsa Ibrahim Sefedini nga OJQ Elita u shpreh se ky projekt ka për qëllim që nxënësit e Vitisë të njoftohen për vlerën e trashëgimisë kulturore.

Sipas tij nxënësit që kanë marrë pjesë në këtë vizitë janë ftuar që të shkruajnë një ese me temën “Trashëgimia Kulturore ,vlerë e shoqërive të civilizuara” ku më pas për esenë më të mirë do të ndahen edhe shpërblime.

Ndërsa disa nga nxënësit u shprehen se falë këtij projekti ata janë njohur për së afërmi me trashëgiminë kulturore të Vitisë për të cilët sipas tyre ka qenë e panjohur duke e cilësuar projektin në fjalë si shumë të dobishëm.

Ndërsa para nxënësve kanë folur edhe zyrtarë nga DKRS-ja ndërkaq për identifikimin e objekteve dhe vendeve të trashëgimisë kulturore në territorin e Vitisë ka folur edhe zyrtari Alban Sokoli./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).